Możliwości naszych działań w celu usprawnienia funkcjonowania podzielić na 2 kategorie:

 1. Poprawa słuchu
 2. Aspekt wizualny

Obie kategorie są niezwykle ważne zarówno ze względów medycznych, rozwojowych jak i psychicznych.

Słuch

Źródło: http://maxpixel.freegreatpicture.com/Funny-Not-Hear-Do-Not-Speak-Kermit-Frog-Not-See-1760776

 • Możemy nic nie robić
  W przypadku jednostronnej mikrocji dziecko słyszy normalnie na jedno ucho i nie powinno to mieć znaczącego wpływu na rozwój.
 • Aparat słuchowy na przewodnictwo kostne na opasce
  Dość istotna propozycja przede wszystkim dla najmłodszych. Zdecydowanie wskazane jest wyposażenie w nie dziecko z obustronną mikrocją, bo to umożliwi normalny rozwój. Jeśli chodzi o mikrocję jednostronną, wszystko zależy od jakości słuchu na zdrowym uchu, jeśli nie jest znaczne, to taki aparat nie jest niezbędny – nawet lekarze są podzieleni we wskazywaniu tego rozwiązania w takim przypadku.
 • Wszczepienie implantu z aparatem na przewodnictwo kostne
  Operacja chirurgiczna wszczepienia w czaszkę implantu, do którego dopinamy urządzenie przekazujące dźwięk (wibracje) – najczęściej polecana ze względu na niższe koszty niż poniższa operacja oraz jeśli pacjent nie chce mieć operacji albo się do niej nie kwalifikuje.
 • Operacja udrożnienia kanału usznego
  Kluczowe jest wykonanie Tomografii komputerowej i w zależności od tego co widać na zdjęciu z oceniana jest anatomia w skali od 1 do 10 (klasyfikację Jahrsdoerfera).  Jeśli jest mniej niż 5 punktów – wtedy nie robi się operacji, jeśli mamy od 5-7 punktów pacjent może być potencjalnym kandydatem do operacji, może się nie udać osiągnąć idealnego słuchu, ale polepszenie powinno być możliwe. Od 8 do 9 mają bardzo wysoką szansę do zbliżenia się do normalnych wartości słuchu. Jeśli zdecydujemy się na operacje plastyczną ucha z części żebra, wówczas operacja udrożnienia kanału jest przeprowadzana dopiero po rekonstrukcji ucha.

Plastyka

Źródło: https://cdn.pixabay.com/photo/2017/03/27/14/34/adult-2179093_960_720.jpg

Jeśli chodzi o aspekt wizualny i poprawę komfortu życia mamy do rozpatrzenia 3 podstawowe opcje

 • Rekonstrukcja z chrząstki żebrowej
  Najbardziej popularna metoda stosowana w większości krajów od wielu lat. Pobrana zostaje chrząstka z żebra, a następnie wsunięta w kieszonkę utworzoną ze skóry na czaszce.
 • Rekonstrukcja z użyciem technologii Medpor
  Sztuczny materiał pozwalający na uzyskanie wizualnie odpowiedniej imitacji ucha, który porasta skórą z czaszki.
 • Proteza
  Ucho najczęściej jest zrobione z silikonu, może być przywiercone do czaszki, przymocowane przez magnes lub doklejane.