Tomografia komputerowa (CT Scan) jest badaniem radiologicznym, opiera się na działaniu promieniowania rentgenowskiego. Pacjent umieszczony jest na specjalnym stole przesuwającym się wzdłuż aparatu, a lampa rentgenowska, poruszająca się dookoła ciała człowieka, powoduje naświetlenie pacjenta dokładnie z każdego punktu wokół jego osi. Dzięki temu uzyskuje się na monitorze komputera obraz wybranej warstwy ciała.

Uzyskane obrazy zostają dodane do siebie przez komputer co umożliwia obejrzenie obrazu przedstawiającego konkretną warstwę poprzeczną lub czołową ciała pacjenta (wiele aparatów produkuje także obrazy 3d). Uzyskany obraz można poddać obróbce wtórnej, czyli np. ustawić pożądany stopień szarości, dokonać pomiaru odległości, czy też pola powierzchni.

Tomografia komputerowa jest badaniem bezpiecznym, generalnie bezbolesnym. Jedynie jeśli jest podawany środek kontrastowy dożylnie, to w trakcie jego podawania pacjenci odczuwają rozchodzące się po całym ciele ciepło oraz mają metaliczny posmak w ustach.

Tomografia komputerowa jest możliwa u wszystkich pacjentów, jednak jeśli to nie jest krytyczne to najlepiej poczekać i zrobić ją powyżej 2,5 roku życia.

W przypadku mikrocji przydatna będzie tomografia komputerowa głowy, dzięki której zobaczymy jak wykształcony jest kanał uszny oraz ucho środkowe i wewnętrzne.